******çü Düşünce Topluluğu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Dönemruh "

"Dönemruh " Empty "Dönemruh "

Mesaj  Sertay YAYLA Salı Ocak 22 2008, 00:18

Dönemruh

ALMANCA "zeitgeist" sözcüğüne İngilizce'de "bir dönemin entelektüel ve kültürel iklimi" veya "bir dönemin düşünce ve inançtaki karakteristik eğilimi" diye ancak bir tümce ile karşılık bulunduğunu; Türkçede karşılığı olmayan bu tanıma kendince "dönemruh" dediğini söylüyor Mehmet Sağlam :

"2008 Türkiye'sindeki parçalanmış ruhun 'ortak ruh'a dönüşmesine yardımcı olacağını umduğum bu sözcüğü herkesin dikkatine sunuyorum.

Taktım dönemruh gözlüğümü, baktım olaylara ve insanlara. Gördüklerimle sarsıldım: Boşa akan ırmaklarımız gibi, boşa tüketilen çok değerli zihin enerjimiz, kirli ve yıkıcı bir dönemruh oluşturmuş maalesef! Yaratıcılık atmosferi yerine bizi zehirleyen bir havayı soluyoruz milletçe. Bunun kaçımız farkındayız ve farkında olanlardan kaçı bunun kavram olarak bir adı olduğunun ayırtında? Düşünen, konuşan, sanat üreten herkese... Siyasetçilere, siyaset bilimcilere, medya mensuplarına... Toplum bilimcilere ve toplum mühendislerine sesleniyorum: Entelektüel ve kültürel iklimdeki kuraklık, geçirdiğimiz susuz yazdan çok daha yakıcı, çok daha yıkıcı olmaya başladı... Bu iklim koşullarında ekip biçemez, eksek dahi verim alamayız. Zihinlerimiz köprüler kuramaz; yaratıcı, üretken ve çağı yakalayacak fikir ve düşünceler üretemez; ufuk turlarımız küresel veya evrensel olamaz! Neredesiniz? Dönemruhumuz mengeneye sıkışmış ciyak ciyak bağırıyor; yok mu duyanınız! Nerede ortak aklımız, nerede kolektif bilincimiz, hangi yöne bakıyor milletçe daha iyiye, daha güzele ve refaha çevirdiğimiz gözlerimiz? Lütfen, bu ufkumuzu karartan olumsuz dönemruhunu değiştirecek, yüzümüzü bilime ve sanata döndürecek yaratıcı düşünceler, öneri paketleri ve sıçrama tahtası olacak projeler üreterek çıkın karşımıza; sadece gündemi yorumlayan ve birbirine söz yetiştiren karşıt gruplar olarak değil."

Çankaya'ya bak!

EMEKLİ tümgeneral Osman Özbek 'in son kitabı "Çankaya'da Sonbahar" Pozitif Yayınları'ndan çıktı. Özbek, kitabını kamuya açık bilgi ve belgelerden yararlanarak kaleme almış. Gerçekler, okuyanın suratında tokat gibi patlıyor. Kitaptan iki alıntı: Yaşar Büyükanıt "Cumhuriyetimizin kurucusu ****** 'ün 'Ne mutlu Türküm diyene' anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti'nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır" diyor; ******'ün koltuğunda oturan Abdullah Gül yanıt veriyor: "Ne mutlu Türküm diyene lafını, tutup her yere yaza yaza ve bunu özellikle hiç olmayacak yerlere yaza yaza, Türkiye aslında ilkel bir hale dönmüştür."

Istakoz

Zehra Top: "Istakozlu makarna yiyenler yerel seçimde makarna paketinin yanında bir parça da ıstakoz dağıtırlar artık!"

Fent

Necati Yıldırım: "Neymiş; ıstakoz yiyen Hayrünnisa'nın fendi mönüyü açıklayan garsonu da yermiş!"

Ajanda

Zekai Buluç: "AKP ajandasında 'gemicik alma günü', 'pastörize yumurta fabrikası açma günü', 'attan düşme günü' yok. Hayret!"

Filo

M. Alpaslan Yener: "Sülalece gemi sahibi olmalarına sevinelim; tarih tekerrür ettiğinde yabancı zırhlıya mecbur kalmayacaklar!"

Düyun

M. Selim Akınoğlu: "İstanbul'a taşındığında Merkez Bankası'na yakışacak bina Düyunu Umumiye'nin Cağaloğlu'ndaki eski merkezidir!"

Matruşka

Oral Gezerer: "RTE'nin ampul matruşkası nihayet çatladı ve içinden türban çıktı!"

Simge

Nami Tepe: "Siyasal simgelerin yasaklanamaz olduğunu sananlara, ilköğretim seviyesinde anlatım yapacak hukukçu aranıyor!"

Yağmur Ekim

DTP çadır

kuracakmış.

Dağda mı

ovada mı?

Düşkünler

Kemal Öncü: "Kerbela'ya inat lüks otellerde, Hızır Paşa sofraları kurdular. İştahla üşüşünce yol düşkünleri, ak tabakta Pir Sultan'ı sundular!"

Gerisi

Arif Çelik: "Feto, fato, fito, foto, loto, toto, tutu, dudu... Gerisini siayey ve efbiay tamamlasın!"

Donuk

Gülhan Elmas: "Doğalgaz kesintisi devam edecekmiş. Devlet kesesinden kömür yakan uçarken, kendi kesesinden doğalgaz yakan donacak!"

Bana "simge"ni söyle

sana kim olduğunu söyleyeyim!

Yüksek Yerilim Hattı
Sertay YAYLA
Sertay YAYLA
Cik
Cik

- Similar topics