******çü Düşünce Topluluğu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Aydınlanma Savaşımını Durduramazsınız "

"Aydınlanma Savaşımını Durduramazsınız " Empty "Aydınlanma Savaşımını Durduramazsınız "

Mesaj  Sertay YAYLA Çarş. Mart 26 2008, 22:30

Aydınlanma Savaşımını Durduramazsınız

ATAOL BEHRAMOĞLU

Bu satırları yine, Dünya Şiir Günü kutlamalarının bir şölene dönüştüğü İzmir'den yazıyorum.

Latin Amerika'nın çeşitli ülkelerinden gelen şairler sözcüğün tam anlamıyla büyülenmiş gibiler.

Bu nasıl bir sevgi, nasıl bir coşku, nasıl heyecan dolu bir izleyici topluluğu.

Onlara bütün bunların bir rastlantı olmadığını, gerçek ve asıl Türkiye'nin bu olduğunu anlatıyorum...

Dikkatle, can kulağıyla dinliyorlar...

Bu yıl 80 yaşına basacak olan Kübalı Pablo Armando Fernandez .

Nâzım 1960 başlarında Küba'da iken tanışıp arkadaş olmuşlar.

Fernandez bizim A.Kadir 'imizi, Dinamo 'muzu, Rıfat Ilgaz 'ımızı anımsatıyor...

Aynı yalınlık, doğallık, aynı devrimci ve sımsıcak insan sevgisi...

Şili'den arkadaşım, seçkin şair Sergio Badilla .

Venezüella'lı devrimci şair, fotoğraf sanatçısı Enrique Hernadez D'Jesus.

Fişek gibi bir delikanlı, şiirin en hasının yazarı Santo Domingo'lu Rei Berroa ...

Ve ötekiler... Arjantin'den Bellesi , Meksika'dan Baranda , Ekvador'dan şarkıcı ve şair Laso , Uruguay'dan Courtoisie ...

Can kulağıyla dinliyorlar... Hemen hepsi kendi ülkelerinden bu tür uygulamalara, gece yarısı tutuklanmalarına, hapislere, işkencelere alışıklar...

Onlara ülkemizdeki aydınlanma savaşımının iki yüz yılını özetliyor ve sabaha karşı evi basılarak gözaltına alınan İlhan Selçuk 'un bu iki yüz yıllık savaşımın günümüzdeki en önemli insanı olduğunu anlatıyorum...

Bütün bu arkadaşlar, gerçek ve asıl Türkiye'nin karşısındaki kirli gücün, ABD emperyalizminin payandasıyla ayakta durduğunu bir çırpıda anlıyorlar...

Az önce gazetemizin İzmir bürosunu yabancı ve bizim şairlerle ziyaretimizden, bu satırları yazmak üzere otele döndüm.

Sergio, tüm Latin Amerikalı şairlerin dayanışma duygularını ileten bir konuşma yaptı.

Ben ve Serdar Kızık birer konuşma yaptık.

Haberin ayrıntılarını, katılan arkadaşlarımızın adlarını yine gazetemizde okuyacaksınız.

Bizler ve Latin Amerikalı şairler, orada bir an, insanı daha çok insan yapan evrensel dayanışma duygularının güzelliğini yaşadık.

Bu anlar, hepimizin yaşamında unutulmaz anılar olarak kalacaktır...

Cumhuriyet Alanı'nda toplanan bir yurtsever kalabalığın sesleri otel odamın penceresinden kulaklarıma ulaşıyor:

"Türkiye laiktir, laik kalacak!."

Ben ona kendi içimden gelen sloganları ekliyorum:

"İlhan Selçuk Türkiye'dir!"

"Aydınlanma savaşımını durduramazsınız!"

İbrahim Yıldız telefonda, yazın kısa ve özlü olsun dedi...

Zaten söylenecek fazla bir şey yok...

Ülkemizde bu karanlığı yaratanlar, kendi yarattıkları karanlıkta boğulacaklardır.

Bundan hiçbir kuşkum yok.

İlhan Selçuk onların yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır.

Ona (ve elbette birlikte gözaltına alınan yurtseverlere) karşı yaptıkları çirkinliğin utancı ve ağırlığı altında ezilecekler, bu utancın karası yüzlerinden sonsuza dek silinmeyecektir.

Cumhuriyet 23.03.2008
Sertay YAYLA
Sertay YAYLA
Cik
Cik

- Similar topics